AKTUALNOŚCI:
Dwa nowe eksponaty trafiły do Szczekocińskiej Izby Regionalnej.
Starą beczkę podarowali Państwo Małgorzata i Piotr Obroccy. Beczka pochodzi z domu Feliksa i Heleny Orlińskich, mieszkańców dawnej ulicy Cichej na Zarzeczu. Wykonał ją najprawdopodobniej Tomasz Borkowski – ojciec Heleny. Dyplom cechowy Tomasza Borkowskiego, już wcześniej Państwo Obroccy udostępnili i jest prezentowany wśród innych rzemieślniczych pamiątek.
Obraz podarowany przez Panią Elżbietę Pietkiewicz z domu Wójcik pochodzi z roku 1937. Wisiał na ścianie w domu Wójcików ze szczekocińskiego Nawsia.
Dzięki tego typu darowiznom mamy nadzieję odtworzyć klimat, jaki panował w domach naszych dziadków.
Nasza Izba Regionalna wzbogaciła się o kolejne zbiory
Piotrek Wierzbowski i Bartek Krowicki – lokalni pasjonaci i znawcy historii ostatniej wojny światowej, po raz kolejny wzbogacili zbiory Szczekocińskiej Izby Regionalnej. Przekazali do Izby znalezioną na jednym ze szczekocińskich podwórek łuskę artyleryjską dużego kalibru oraz drut kolczasty z niemieckiej linii umocnień Stallunga2 wykopany podczas prac budowlanych. Przypominamy, że w Miejskiej Bibliotece można wypożyczyć książkę Rafała Podsiadły pt. Bitwa o Szczekociny i przełamanie linii Stellung a2 w styczniu 1945 r. wydaną w br. przez Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic.
Wszystkich Młodych Czytelników zapraszamy do naszej Biblioteki! Mamy dla Was nowości czytelnicze.
Dawny gramofon stacjonarny
Dzięki Panu Marianowi Kiwiorskiemu trafił do naszej Izby Regionalnej kolejny eksponat. Tym razem jest to gramofon stacjonarny W7.8-1, nazywany zwyczajowo „chlebakiem”. Wyprodukowany ok. 1950 roku w Poznaniu w zakładach, wtedy im. Stalina, dziś znanych jako Zakłady H. Cegielskiego. Adapter wydaje się sprawny i być może udałoby się go uruchomić. Zapraszamy pasjonatów dawnej radiotechniki do współpracy
Prezentujemy stare drewniane wieszaki odzieżowe z lat 40.
Prezentujemy stare drewniane wieszaki odzieżowe z lat 40. ubiegłego wieku podarowane do Izby przez Annę i Jana Hantulskich. Precyzyjnie wykonane wieszaki można było spotkać jeszcze w latach 70 tych XX wieku w sklepach galanteryjnych lub prywatnych zakładach krawieckich. Charakterystyczną cechą tego typu wieszaka był uchwyt dający możliwość powieszenia ubrania na wysoko umieszczonym drążku.
Kolejne pamiątki
Pan Henryk Moś przekazał do Szczekocińskiej Izby Regionalnej pamiątkowe zaproszenie dla swojego ojca na uroczystość poświęcenia sztandaru Cechu Stolarzy i Bednarzy, która odbyła się w sierpniu 1948 roku. Wtedy świętowano 380 rocznicę utworzenia w Szczekocinach Cechu Stolarzy. Sztandar Cechu Stolarzy i Bednarzy, poświęcony przed 72 laty przechowujemy w Izbie, podobnie jak listę fundatorów i tzw. Złotą Księgę Cechową. Dzięki tej rodzinnej pamiątce, prezentujemy kolejny eksponat z dziejów szczekocińskiego rzemiosła. Oprócz zaproszenia, otrzymaliśmy również banknot 10-cio rublowy z końca XIX wieku i przedwojenny weksel, popularny wtedy środek pożyczkowo-płatniczy.
Do zbiorów Szczekocińskiej Izby Regionalnej trafiły cenne eksponaty
Do zbiorów Szczekocińskiej Izby Regionalnej trafiły cenne eksponaty związane z Bolesławem Skurą wybitnym działaczem ludowym i okupacyjnym dowódcą Batalionów Chłopskich. Pamiątki udostępnione zostały przez Panią Lidię Morel z Goleniów. Do działu dokumentów trafił indeks Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego Bolesława Skury, oraz własnoręcznie spisany jego życiorys. Z historią ruchu ludowego związany jest kolejny eksponat. To oryginalny nekrolog z 1945 roku, zawiadamiający o śmierci i uroczystościach pogrzebowych wielkiego przywódcy ludowego Wincentego Witosa. Należy dodać, że Pani Lidia Morel jest córką Bolesława Skury i dzięki niej możliwe było zeskanowanie do archiwum Izby wielu ważnych dokumentów wzbogacających naszą wiedzę o ruchu oporu w latach 1939-1945.
Droga Młodzieży!
Wcale nie dziwimy się, że wybraliście tak urokliwe miejsce do spędzania wolnego czasu.
Może wspólnie popracujemy nad tym, aby otoczenie wokół biblioteki było czyste i przyjazne.
Przygotowaliśmy dla Was oryginalny kosz na śmieci, myślimy że Wam się spodoba.
Drodzy Młodzi Czytelnicy!
Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam wszystkiego co najpiękniejsze, dużo czasu na bycie dzieckiem, mnóstwa pozytywnej energii, entuzjazmu do działania, prawdziwej beztroskiej radości, wrażliwości na piękno, przestrzeni pełnej miłości, empatii i bezpieczeństwa oraz bycia sobą, takimi jakimi jesteście!
Mamy dla Was miłą niespodziankę .
Przy bibliotece są dla Was balony, które możecie zabrać ze sobą! Mamy nadzieję, że ten drobny gest wywoła jeszcze więcej uśmiechu na Waszych twarzach w tym szczególnym dniu.
Cenna pamiątka trafiła do biblioteki
Cenna pamiątka związana z historią Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczekocinach trafiła w ostatnim tygodniu do zbiorów Szczekocińskiej Izby Regionalnej. To podarowany przez pana Jerzego Górskiego sukienny proporzec. Na jednej stronie wyhaftowano napis: O.S.P. Szczekociny, na drugiej 8 – X – 1933 R. oraz hełm strażacki i skrzyżowane toporki. Trwa kwerenda archiwalna, która pozwoli wyjaśnić okoliczności jego powstania. W tej sprawie zwracamy się również do internautów. Przypominamy, że szczekocińską jednostkę Straży Pożarnej Ogniowej założono w roku 1901 i w przyszłym roku świętować będziemy jubileusz 120 lat działalności.